понедельник, 4 января 2016 г.

заняття євроклубу

Заняття євроклубу «Крок»
Сім чудес України (віртуальна подорож)
Мета:
·        Поглиблювати знання учнів про видатні міста України;
·        Ознайомити учнів із історією  виникнення міст, які визнані чудесами України;
·        Сприяти розвитку духовної культури учнів;
·        Виховувати патріотизм ;
·        Сприяти формуванню свідомого ставлення учнів до надбань українського народу;
·        Розвивати творчі здібності учнів.

         (на дошці – намальована карта України, на якій будуть відмічатися чудеса України)

Хід заходу
1. Добрий день, члени євро клубу! Ми починаємо своє чергове засідання. І сьогодні ми продовжимо подорожувати видатними містами України, закінчимо роботу над картою та над збіркою «Сім чудес України». Нагадаю, що у травні 2007 року стартувала акція «Сім чудес». Її ініціатором був політичний та громадський діяч Микола Томенко.  Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання Семи чудес. З них був складений список 100 претендентів. Доречі, одним із претендентів був Троїцький собор. Чудеса України були визначені за результатами інтернет-голосування , в якому взяли участь майже 77 тисяч користувачів і опитування 100 експертів: учених, істориків, культурологів і фахівців у галузі туризму. На минулому засіданні ми дали старт проекту «Чудеса України»: обєдналися у групи, склали план роботи над проектом, намітили шляхи реалізації та форму звіту. Ви всі зможете побувати у ролі екскурсовода та допитливого туриста. Поки що ми працюємо над теоретичною частиною нашого проекту. Нас чекає ще практичне ознайомлення з чудесами. Ми вже побували на о. Хортиця, у Херсонесі, оформили папку – звіт.  А  сьогодні ми почнемо віртуальну подорож по  чарівним місцям нашої країни. Продовжуємо збирати теоретичний матеріал та готуватися до справжньої подорожі.  Навесні, влітку ми зможемо побувати ще в деяких місцях. Зібраний матеріал ми зможемо запропонувати класним колективам для проведення годин спілкування.  А після роботи над проектом ми проведемо розширене засідання євро клубу для учнів 5-9 класів. У нас працює сім груп. В кожній групі є екскурсоводи, решта – уважні туристи. Будьте уважні, слухайте, дивіться. Перше місце, до якого ми відправимося, буде Камянець – Подільська фортеця.

2. Презентація учнів.( на карту наклеїти прапорець). Після презентації невеличка вікторина. ( поповнити збірку сторінками про фортецю).

3. Презентація учнів о. Хортиця.( прапорець, збірка). Після презентації – зібрати пазл. Що зображено на картинці?

4. Презентація парк Софіївка. (прапорець, збірка). По ходу презентації на слайдах з’являються цифри. Після презентації запитання: які цифри ви помітили, що вони означають для парку Софіївка?

5. Презентація Хотинська фортеця.

6. Софія Київська .

7.  Києво- Печерська Лавра.
                                  

8. Підсумок.
Отже, ми побували  в усіх запланованих містах. Побачили, наскільки наша країна багата та красива. Можна сказати, що сім чудес України – це сім привидів пишатися нашою країною.

Чи сподобалось вам бути екскурсоводами?

Ми оформили збірку «Сім чудес України», створили презентації по кожному із чудес. І можемо провести віртуальну подорож для учнів колегіуму. І , головне, ми готові до справжньої подорожі. Навесні ми відправимося до Умані в Софіївський парк, прогуляєось цим романтичним місцем. Це так цікаво, своїми очима побачити те, про що читав або чув.
На цьому наша екскурсія закінчується . До наступного засідання!

1  екскурсія
Зараз ми відправимося до міста,  яке зберегло дух середніх віків. Це Камянець – Подільський. "Квітка на камені" - так говорила про Кам'янець-Подільський Леся Українка. У XV-XVIII ст. це місто було відоме в Європі як «вежа, зведена рукою Божою" і донині є справжнім музеєм під відкритим небом. На цьому слайді ви можете побачити, як виглядала вежа до 1875 року та як виглядає зараз. Ви бачите, що більшість споруд зберегли свій вигляд.
Фортеця  займає провідне місце у світовій історії оборонного зодчества. Деякі історики вважають, що на теренах сучасного міста дві тисячі років тому була давньоримська фортеця, бо ці землі були прикордонними землями Римської імперії.

Територія фортеці поділяється на Старе та Нове місто. Архітектура Старого міста - заповідника зберегла зразки культур різних народів (українців, поляків, вірмен, турків і росіян) та релігій. Однією з унікальних інженерних споруд заповідника є Замковий міст, що з'єднує місто та Замковий комплекс.  Він викликав немало суперечок щодо свого походження. За однією з гіпотез, міст було зведено римлянами у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію.
Завдяки унікальному поєднанню містобудівної, архітектурної, історичної спадщини Старого міста з ландшафтом каньйону р. Смотрич „Культурний ландшафт каньйону” визначено кандидатом до Списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

До нашого часу збереглася система ходів і казематів.  Денна вежа призначена для спостерігачів. Уявіть, можна піднятися на неї кожному і насолодитися оспіваним українським краєвидом!
Невід'ємною частиною Старого міста, його перлиною, є Стара фортеця, яка стала візитною карткою Кам'янця-Подільського, його символом. Історія заснування фортеці починається в XII столітті. Немов продовження кам'яних скель височать башти фортеці.

Одинадцять башт входять до складу фортеці, кожна має свою назву і свою історію. Так, наприклад, найвища башта названа Папською тому, що була збудована на кошти, виділені папою римським Юлієм II. Ще її називають Кармелюковою, бо в ній тричі був ув'язнений Устим Кармелюк- славний рятівник бідних та знедолених. Захоплені у поміщиків гроші та цінності роздавав селянським біднякам( як Робін Гуд). Очолював повстання проти дворянства. Кармелюка засудили до смертної кари, та потім замінили покарання на 25 ударів батогом та 10 років каторги у Сибірі. Кармелюк втік та продовжував боротьбу. Його схопили та запроторили до Камянець – Подільської фортеці. При спробі до втечі Устима схопили та прикули до кам’яного стовпа у Папській Вежі, де він просидів всю осінь .

  У Чорній (кутовій) башті знаходиться криниця глибиною 40 м і в діаметрі 5 м видовбана в скалі. Досі в її стінах збереглося величезне дерев'яне колесо з пристроєм для підняття води на поверхню.

         Завітайте до Камянець – Подільського та доторкніться до історії нашої країни!
Азараз уважним туристам ми пропонуємо виконати таке завдання. Зберіть пазл. Що це за об’єкт? Що ви про нього запам’ятали із нашої екскурсії?
2 екскурсія
Шановні туристи! Запрошуємо вас до Національного заповідника «Хортиця»,                  що знаходиться у Запоріжжі.
Чи ти хоч раз ходив колись по Хортиці?
Чи ти дивився на неї лиш здаля,
Звідтіль, де люд оголений хлюпочеться
І дим шалений небо затуля!
А ближче познайомитись не хочеш?
Вона тебе гукає – озовись!
Пройди хоч раз, пройди по нашій Хортиці,
Так, як Тарас ходив по ній колись!
Пройди по стежці до святилищ Хортиці,
Вклонись її високим небесам.
У плаваннях, де озера з небом сходяться,
Поговори із нею сам на сам.
Послухай думи скель правічних Хортиці,
             Курганів скіфських,  велетнів-дубів.
Відчуєш, як твоя душа оновиться,
І сірий цвіт розвидниться в тобі!

Острів Хортиця - найбільший острів на Дніпрі єдиний унікальний комплекс історичних пам'яток різних епох, поєднаних у своєрідних природних умовах. М’який клімат регіону, живописні ландшафти та наявність пам’яток історії, зробили острів улюбленим місцем відпочинку запоріжців та гостей міста. З 1965 року острів став державним історико-культурним заповідником.  Потік туристів постійно зростає, особливо після оголошення заповідника одним із 7 чудес України. За декілька хвилин неможливо передати всю велич цього чуда, але ми спробуємо провести по найцікавішим містам.


Нажаль, значна частина місцевості назавжди зникла у сивих водах Дніпра, і ми ніколи не побачимо грізних порогів. Але існує людська пам'ять Вона назавжди збереже найцікавіші сторінки нашої історії.

Наша екскурсійна програма починається із музею історії Запорізького козацтва. Ви дізнаєтесь про те, хто приходив до Сечі, як  боролися українські козаки.  Тут можна дізнатися про  гетьманів та кошових Запорозької Січі, починаючи з Дмитра Вишневецького, засновника Січі до останього кошового Петра Калнишевського.

     

 Музей історії запорозького козацтва запрошує відвідати наші діорами. В музеї їх на сьогодні чотири :
1.     «Останній бій Святослава». Існує думка, згідно якої саме на Хортиці загинув під час битви з печенегами князь Святослав, який повертався з дружиною із болгарського походу.
2.      «Військова рада на Січі»
3.      «Нічний штурм м.Запоріжжя радянськими військами 14 жовтня 1943р.»
4.      «Будівництво Дніпрогесу».


Повернемось до козацьких часів. А чи знаєте ви, як називалися козацькі човни?...

«Козацька чайка», завширшки 4 метри, довжиною близько 20 метрів, прудкі човни. Уздовж їх бортів хутко здіймаються довгі весла. У човні, окрім води питної, запасів харчів та військового майна, ще чоловік 50 запорожців. Летять вони у далечінь, змагаючись ходою з білокрилими птахами, оспіваними в піснях та переказах козацьких. Дивляться козаки на чайок і веселіше стає на душі, бо не самотні вони серед нескінченного водного простору. А ще як і півень заспіває, котрий на носі човна «примостився», то й взагалі життя – чудо. Держать півня козаки в поході для того, щоб він своїм кукуріканням сповіщав козакам, котра зараз година. Отак разом з чайкам й півнем пливуть запорожці на човнах, борти яких обладнані снопами очерету сухого – щоб човен не тонув у воді. Отож ті човни козаки прозвали «чайками», незважаючи на те, що чайки іноді й зле робили з козаками: у запорожців був звичай спостерігати за ворогом, ховаючись при необхідності під водою. Занурившись у воду, дихали вони через очеретину. А чайки, було, сідали на ці очеретини, і тим видавали козаків.

Продовжимо екскурсію до історико –культурного комплексу «Запорізька Січ», де в 2007 році знімався фільм «Тарас Бульба». Тут і козацькі курені, січова школа, будинок кошового отамана. Частина будівель була створена як декорація до фільму.
На іншому кінці острова знаходиться фольклорний театр, де можна переглянути виставу з елементами козацького бойового мистецтва.

На овіяному козацькою славою острові Хортиця росте унікальний дуб. За переказами, цьому оспіваному в піснях та легендах дереву вже понад 700 років. Товщина його стовбура по колу – 6,32 м, діаметр крони – 45, а висота – 33 м. На довгому своєму віці бачив він і чумаків, які, йдучи в Крим по сіль, зупинялися перепочити в його затінку, і орди татар, що вихором налітали на українські землі. Пам’ятає він і гетьмана Богдана Хмельницького та його побратимів, які спекотної днини пили воду з джерела. Не забув він і славних козаків-запорожців, бо ж росте неподалік козацької вольниці – у селі Мала Хортиця під Запоріжжям. І ось цей дуб, такий могутній і кремезний, тяжко захворів. Може, вийшов вже вік дуба, а може причиною тому ґрунтові води, що високо піднялися після спорудження Каховської гідроелектростанції. Група ентузіастів, щоб урятувати цю пам’ятку, вирішила створити мале підприємство "Запорізька старовина". Спеціалісти втілюють у життя проект нової дренажної системи.

                                 Відвідайте острів, що пливе у вічність.
Вікторина
1.     У якому році о. Хортиця визнано історико – культурним заповідником? (1965).
2.     Який фільм було знято на Хортиці і в якому році ? ( 2007р. «Тарас Бульба»).
3.     Хто був останнім кошовим Січі?( Петро Калнишевський).
4.     Як називались козацькі човни?(чайка).
5.     Яка висота запорізького дуба-велетня? (33 м).
 3 екскурсія
Ми ж хотіли запросити  вас  до одного з найгарніших  та романтичних місць країни – парк «Софіївка», що у місті Умань, на Черкащині.
Під час екскурсії на слайдах будуть з’являтися  числа. Вам треба їх запам’ятовувати. Після презентації ми поставимо вам декілька запитань.
Софіївський парк– це втілення почуттів до дружини Софії польського магната Станіслава Потоцького.  Парк він подарував їй на день ангела у  1802 році. У «Софіївці» є спуск із 77 сходинок: у день ангела граф проніс по ньому Софію на руках, цілуючи на кожній сходинці та говорячи гарні слова.  
Вартість парку  15 мільйонів злотих. «Софіївка» – пам’ятка світового садово-паркового мистецтва. Парк був створений на межі ХVIII та ХІХ століть. Він відразу розкинувся на майже 180 гектарів. Тут і озера з островами і водоспади, і фонтани, 
Особливо привертають увагу античні статуї та назви. Подейкують, це пов’язано з грецьким походженням  дружини польського магната. Тут  ви знайдете статуї Париса, Орфея, Амура та Еврипіда, бюсти Гомера і Арістотеля,  гроти   Венери та Аполлона. 

Подивіться на  домінанту  парку -  прекрасний Нижній став, із центру якого б'є 15- метровий струмінь. Це знаменитий фонтан "Змія". Точна дата установки "Змії", а також її автор невідомі. Нижній ставок є місцем проживання білих лебедів, яких постійно намагаються піймати в об'єктиви фотокамер численних туристів.
Ще одна цікава водойма парку - підземна ріка Ахеронт. У грецькій міфології, як відомо, Ахеронт – ріка, якою похмурий перевізник Харон переправляє душі померлих у підземне царство Аїда. Сучасний Харон на човні, у який уміщається кілька десятків осіб, провезе вас по 200- метровому тунелю.

Ширина ріки – 3 метри. У верхній частині парку найбільша увага відвідувачів прикута до великого водоймища з островом у центрі. Це Верхній став, або як його назвав поет С. Трембецький – Чаруюче море. Острів, насипаний вручну в центрі "моря" – Острів Кохання, або Анти-Цирцеї (це офіційна назва). Цирцея – чарівниця, що перетворювала людей, які потрапили на її острів, у звірів (супутників Одісея, наприклад, вона перетворила на свиней). У центрі острова піднімається витончений Рожевий павільйон.  
Важко навіть повірити, що всю цю красу спроектував військовий. Польський інженер Людвіг Метцель, схоже, також знав, що таке справжнє кохання. Він прорахував усе до дрібниць. Зокрема, усі озера, фонтани і канали знаходяться на різних рівнях, відтак вода з них перетікає природно.
Цікаво, що парк не став улюбленим місцем графині. Після смерті чоловіка вона кілька разів пробувала його продати російській царській родині. Хоча це не головний трагічний факт в історії Софіївки.  У 1980 році після надзвичайно холодної зими, великих снігопадів та різкого потепління на парк обрушилася велика маса селевих потоків з Красноставського водосховища, де прорвало дамбу. Втрати були колосальні – і архітектурні, і ландшафтні. Але практично усе вдалося відновити в найближчі два десятиліття. Парк готовий знову і знову вражати своїх відвідувачів.
Я не була в цьому парку. Але тепер я мрію там побувати, побачити все це на власні очі.
Пригадайте, які цифри з’являлися під час презентації? Що вони значать для парку? (77,15, 1802).










факультатив з математики

Заняття факультативу з математики для 9, 11 класів
Тема:                  Розв’язування прикладних задач
Мета:          
·        Поглибити знання  учнів, отримані при вивченні   програмного матеріалу;
·        Розвивати вміння використовувати набуті знання при розв’язуванні прикладних задач;
·        Розвивати вміння аналізувати, складати математичні моделі, використовувати математичний апарат при розв’язуванні задач;
·        Розвивати логічне мислення, вміння працювати в групах, інтерес до предмета;
·        Виховувати толерантність, відповідальність, активність.
Методична мета:  використання методів проблемного навчання з метою                         розвитку інтелектуального  потенціалу учнів.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
         Вже середина тижня, всі втомились.
         Та ось факультатив- ви оживились.
         Тут кожен щось для себе може взять,
          З царицею наук ще ближче стать.
ІІ. Мотивація, актуалізація опорних знань.
На заняттях факультативу кожен знаходить своє. Дев’ятикласники готуються до екзамену, одинадцятикласники -  до ЗНО. Робота факультативу дає можливість готуватися і до олімпіад.
         Ми часто звертаємо увагу на слова «Книга природи написана мовою математики» та погоджуємось із мудрістю цих слів. Тому що дуже часто якась життєва ситуація, в якій немає жодного слова про математичні об’єкти ,перетворюється на чисто математичну задачу. Як називаються такі задачі? ( прикладні).  При розв’язуванні прикладних задач треба зробити ретельний аналіз умови, скласти математичну модель, розв’язати її та зробити аналіз відповіді. І сьогодні ви в групах будете шукати шляхи розв’язання деяких проблем. Але спочатку розминка у вигляді графічного диктанту на 5 завдань. Я читаю висловлювання. Якщо вони істинні, ставимо дугу         , якщо ні, то ___ .
                              Диктант
1. Якщо для  квадратного рівняння  ах2 + вх + с =0  виконується умова  а + в + с = 0, то х1=1, х2= . ( так)
2. Відношення площ подібних фігур дорівнює коефіцієнту подібності. ( ні, квадрату коефіцієнта подібності).
3. Площа прямокутного трикутника дорівнює добутку катетів ( ні, пів добутку катетів).
4. Якщо довжина кола обруча дорівнює а, то кількість обертів, які зробить обруч на ділянці довжиною в, дорівнює  . (так).
5. Бісектриса кута паралелограма відтинає від нього рівнобедрений трикутник. (так).
       І    І—І—І    І     І  
ІІІ.  Розв’язування вправ.
 Приступимо до пошуку розв’язків. Кожна група буде мати по три підказки. Ви їх можете брати по необхідності . Може статися так, що ви взяли підказку, а такий крок ви вже зробили. Тоді ви знаходитесь на правильному шляху. Думайте далі.
Задача1 Коло заднього колеса велосипеда у 2 рази більше, ніж коло переднього. Якщо довжину кола заднього колеса зменшити на 1 м, а переднього збільшити на 1 м, то протягом 60 м заднє колесо зробить на 30 обертів більше від переднього. Скільки гуми необхідно для виготовлення покришок на кожне колесо?
Підказки:
1. Позначте довжину кола переднього колеса за х м, тоді заднього – 2х м.
2. Якою буде довжина кожного кола після змін?
3. Скільки обертів зробить кожне колесо на шляху 60 м? далі складайте рівняння та розв’язуйте його.

Задача 2 ( із міської олімпіади за минулий рік)  Підлогу, яка має форму прямокутника із сторонами 4 м та 6 м , вирішили викласти мозаїкою. Для цього  кути, які прилягають до більшої сторони, поділили навпіл. Кожну отриману частину планують покрити лінолеумом різного кольору. Скільки лінолеуму кожного кольору треба взяти?
Підказки:
Подпись: 1Подпись: 1Подпись: 1111111.
Подпись: 1
 



2. Бісектриса кута паралелограма ( прямокутника) відтинає від нього рівнобедрений трикутник.
3. Пригадайте площу прямокутного трикутника. Успіхів!

Групи презентують свої роботи.
ІV. Розв’язування логічних задач. Жодну задачу не можна розв’язати бел логічних міркувань. Тому треба розвивати  логіку. Цьому сприяють спеціальні задачі. Яка група швидше дасть відповідь?
         1.Яке число непарне, не ділиться на 5 і його квадрат закінчується тією самою цифрою, що і число? ( 1).
         2. Два велосипедисти одночасно виїхали назустріч один одному. Перший виїхав із пункту А із швидкістю 20 км/ год, другий із пункту В із швидкістю 15 км/ год. Який із них буде ближче до пункту А в момент зустрічі? ( на однаковій відстані ).
 3.Джин перетворив чотирьох розбійників у тварин.
Одного — у свиню, другого — в осла, третього — у верблюда, четвертого — в козла.
Ахмед — не став ні свинею, ні козлом.
Шариф — ні верблюдом, ні свинею.
Якщо Ахмед не був верблюдом, то Омар не був свинею.
Абу не обернувся ні козлом, ні свинею.
Омар — ні козлом, ні верблюдом.
У кого перетворився кожен з братів?
Відповідь. Омар перетворився у свиню, Шариф — у козла, Ахмед — у верблюда, Абу — в осла.

V. Принцип Діріхле. (також принцип коробок Діріхле, принцип голубів і кліток) — комбінаторне твердження, сформульоване німецьким математиком Петером Діріхле.
Найпоширеніше наступне формулювання цього принципу:
Припустимо, деяке число кроликів розсаджені в клітках. Якщо число кроликів більше, ніж число кліток, то хоч би в одній з кліток буде більше одного кролика.
 Приклад  застосування
10 друзів відправили один одному святкові листівки. Кожний із них відправив 5 листівок. Довести, що якихось двоє друзів відправили листівки один одному.
Доведення. Щоб використати принцип Діріхле, треба показати, що кількість відправлених листівок більша, ніж кількість пар . які можна утворити із 10 друзів. Кількість пар, що можна утворити з 10 друзів -  45. А всього відправлених листівок 5∙10=50. Отже, згідно з принципом Діріхле, на деякі з пар друзів припадає дві листівки.

 VІ. Підсумок. Заповнити таблицю до завтра.

Що корисного взяв із заняття? Що найбільше сподобалось?
Що  ще хотілося б повторити на заняттях?